Történelmi rekordon a tiltott határátlépések miatti letartóztatások száma az Egyesült Államokban
Harmincöt éves rekordon áll a tiltott déli határátlépések miatti amerikai letartóztatások száma az Egyesült Államokban – jelentette a Washington Post.
A cikk szerint az amerikai hatóságok 1,7 millió migránst vettek őrizetbe a mexikói-amerikai határon a 2021. szeptember 30-án lezárult pénzügyi évben, amely az amerikai történelemben valaha volt legmagasabb szám. A lap az Egyesült Államok Vámügyi és Határvédelmi Ügynökségének (CBP) eddig nem publikált adataira hivatkozik.
Az írás leszögezi, hogy
az illegális határátlépések száma még 2020-ban kezdett emelkedni, ám a Joe Biden amerikai elnök hivatalba lépését követő hónapokban jelentősen megugrott.
A lap emlékeztet rá, hogy amikor a határvédelmi letartóztatások száma 2021 tavaszán megnövekedett, Biden elnök még a “történelmi szezonális ingadozásoknak megfelelő” számokról beszélt.
Ám a legforgalmasabb időszakot a perzselően forró júliusi és augusztusi hónapokban mérték, amikor több mint 200 ezer migránst vettek őrizetbe.
Az amerikai lap beszámol arról is, hogy a Biden elnök által a CBP élére kijelölt Chris Magnusra – aki az Arizona állambeli Tucson város rendőrfőnöke – keddi kongresszusi bizottsági meghallgatásán a republikánus szenátorok erős nyomást gyakoroltak, hogy nyilvánítsa “válságnak” a megnövekedett illegális migrációt. A CBP kijelölt vezetője azonban csak “jelentős kihívásnak” nevezte a fejleményt, átvéve a Biden-adminisztráció által használt kifejezést, hozzátéve, hogy “a számok valóban elég magasak”. A CBP várhatóan a hét vége felé teszi közzé a 2021-es pénzügyi év adatait.
Érdemes elolvasniRománia: románok ki, EU-n kívüli külföldi vendégmunkások be
A hivatalba lépését megelőző átmenet idején Joe Biden azt hangsúlyozta, hogy óvatosan és körültekintően kívánja megreformálni a bevándorlási politikát, elkerülendő, hogy “2 millió ember torlódjon fel a határon”.
Hivatalba lépve azonban Biden gyorsan leállította a határvédelmi fal építését, valamint a Trump által folytatott – és Mexikóval egyeztetett – “Maradj Mexikóban” (Remain in Mexico) nevű bevándorlási politika végrehajtását, továbbá lebontotta a legfontosabb menedékkérelmezési korlátozásokat. Ezen kívül bejelentette a legtöbb kitoloncolási és az amerikai bevándorlási hivatal (ICE) más, hasonló célú eljárásainak 100 napos felfüggesztését.
A The Washington Post több latin-amerikai illegális migránst is meginterjúvolt. Többen elmondták a lap riportereinek:
azért vállalkoztak az észak felé tartó kockázatos, költséges és jelentős veszélyekkel járó utazásra, mert abban bíztak, hogy Biden elnök majd engedélyezi a maradásukat. A munkaerőhiánnyal küszködő amerikai munkaerőpiaci helyzet is hasonló vonzerőt jelentett az illegális bevándorlóknak.
2021 első felében Biden elnök arra utasította Kamala Harris alelnököt, hogy “kezelje” a közép-amerikai “Északi Háromszöget” alkotó országokból (Guatemala, Honduras, Salvador) kiinduló migráció “alapvető okait”. Harris alelnök azóta is távol tartja magát a határvédelmi és bevándorlási kérdésektől.
A The Washington Post megállapította: a CBP adatai szerint Mexikó az illegális migráció legnagyobb kibocsátó országa. A 2021-es pénzügyi évben az amerikai határőrség több mint 608 ezer mexikói állampolgárt tartóztatott le a határ amerikai oldalán.
A második legnagyobb csoportban haiti, venezuelai, ecuadori, kubai, brazil és 12 másik ország migránsai érkeztek, összesen 367 ezer fővel. A többiek Hondurasból (309 ezer), Guatemalából (279 ezer) és Salvadorból (96 ezer) érkeztek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon